מרכז מידע בדיקות רפואיות

 
 
 
   
 
בדיקת הולכה עצבית EMG

בדיקת הולכה עצבית EMG כאשר מגיעים לנוירולוג, בכדי לקבל חוות דעת או אבחון מחלות מסוימות, אחת הבדיקות שתידרש, על פי חשד למחלה מסוימת, תהיה בד


פורסם: 1/4/2017

מאמר זה שייך לקטגוריית בדיקות נוירולוגיות

בדיקת הולכה עצבית EMG

כאשר מגיעים לנוירולוג, בכדי לקבל חוות דעת או אבחון מחלות מסוימות, אחת הבדיקות שתידרש, על פי חשד למחלה מסוימת, תהיה בדיקת הולכה עצבית EMG. מדובר על בדיקה אשר בוחנת את הפעילות החשמלית כאשר למטופל, יש תחושה של חולשה בשרירים. מחלות כגון טרשת נפוצה, עשויים להיות מאובחנים בבירור, באמצעות בדיקה זו. גם ניוון שרירים, דלקת שרירים מחלת מיאסטניה גרביס, יכולות להתגלות באמצעות בדיקה זו.  ניתן לבחון אם המטופל סובל משרירים מנוונים, כתוצאה מחוסר פעילות גופנית, או שאכן ישנה מחלה הגורמת לו לתחושה של חולשה בשרירים. במהלך הבדיקה, המטופל יישב על כיסא או ישכב על מיטת טיפולים, המחט תוחדר לשריר של הנבדק והיא בעצם סוג של אלקטרודה שבודקת את הפעילות החשמלית של השריר. הפעילות נראית על גבי מכשיר מדידה ויכולה להישמע גם באמצעות רמקול.
 
שיתוף פעולה של המטופל בבדיקת EMG
 
המטופל יתבקש להפעיל שרירים במהלך בדיקת הולכה עצבית EMG, כגון שרירי רגל או יד. הגודל והצורה של היד או הרגל, יופיע על צג הסך, כך שהתגובות והתמונה, יספקו מידע כללי לגבי יכות השריר להגיב לגירויים המגיעים מהעצבים השונים. ישנה אפשרות לאבחן פגיעה עצבית מקיפה, מיופתיה, ומחלות שונות אחרות הקשורות לשרירים או לעצבים. לפני הבדיקה, יש לדווח לרופא הנוירולוג, לגבי תרופות שהמטופל נוטל באופן קבוע במיוחד תרופות לדילול דם חשוב לא להשתמש במשחות או קרמים למיניהם ביום הבדיקה ויש ללבוש בגדים נוחים ורחבים .
 
מה להביא ביום בדיקת EMG?
 
יש לדאוג מראש לטופס 17 מקופת החולים שאליה שייך המטופל, תוצאות של בדיקות EMG קודמות, כך שהרופא נוירולוג, יוכל להשוות ביניהם, כגון אם חלה הרעת מצב או שינוי כלשהו בתקופה של הבדיקה הקודמת לזו הנוכחית. ישנן מוגבלויות לביצוע בדיקת הולכה עצבית EMG, כגון, אם למטופל יש קוצב לב, אם קיימות מוגבלויות אנטומיות, כי לא כל עצב ניתן לבדיקה, למשל שורשי עצבים שיוצאים מחוט השדרה ואינם ניתנים לבדיקה ישירה בגלל המיקום הרגיש שלהם בגוף. בדיקה זו, מעריכה את סיבי העצבים שקוטרם הוא עבה יותר. מחלת עצבים אשר כבר פגעה בעצבים בעלי קוטר קטן, ייתכן ולא תתגלה באמצעו בדיקה זו.