מרכז מידע בדיקות רפואיות

 
 
 
   
 
טיפול בדורבן העקב

טיפול בדורבן העקב התופעה שנקראת דורבן, נגרמת בגלל קרעים מיקרוסקופיים ברצועה של קשת כף הרגל בחיבורה לעקב. לפעמים קוראים לרצועה של כף הרגל

פורסם: 12/8/2016

מאמר זה שייך לקטגוריית מרפאת כאב
טיפול בדורבן העקב
 
התופעה שנקראת דורבן, נגרמת בגלל קרעים מיקרוסקופיים ברצועה של קשת כף הרגל בחיבורה לעקב. לפעמים קוראים לרצועה של כף הרגל גיד פלנטרי או רצועה פלנטרית. יש גורמים שונים לגרימה של דורבן בעקב, כמו יציבה לקויה, נעליים שאינן מתאימות. אנשים שיש להם קשת שטוחה יש קריסה של קשת כף הרגל ואז הגיד הפלנטרי מתח וכך נוצרים קרעים ברקמת הגיד שנקרא בעצם דורבן. יש טיפול בדורבן העקב שהוא יהיה משולב כמו עקבי סיליקון, מדרסי גבס, פיזיותרפיה, תרופות נגד דלקות וטיפולים אחרים שהם פולשניים יותר כמו למשל זריקות קורטיזון או כדורים המקלחים על הכאבים באזור העקב. בדרך כלל עדיף כי  טיפול בדורבן העקב יהיה שמרני לפני שמתחילים בזריקות או טיפולים אחרים שהם פולשניים יותר.
 
איך מאבחנים דורבן בעקב?
 
פעם, היו עושים צילום רנטגן על מנת לזהות אם מדובר בתופעה של דורבן בעקב. בדרך כלל אדם שסובל מדורבן עקב, קם בבוקר עם כאבים בקשת של הרגל, התחושה היא כמו שריפה או צריבה.כדאי, על מנת למנוע את תופעת הדורבן לנעול נעליי ספורט או נעליים שמאובזרות בבולמי זעזועים. ברגע שאתם מתחילים לחוש איזה שהוא כאב בעקב, יש להגיע לאורתופד על מנת לקבל טיפול מתאים שימנע החמרה של המצב. חשוב לא להזניח את הטיפול או האבחון על מנת שלא יהיה לכם קשה לטפל בבעיה של הדורבן.
 
הטיפולים השונים בדורבן העקב
היום יש טיפול בדרבן העקב באמצעות שיטה חדשה הנקראת גלי הלם שהם בעצם גלי קול המפזרים את הדלקת וגורמים להסתיידות הדורבן. טיפול זה הוא בטוח ואינו פולשני. חשוב לציין כי אצל מרבית האנשים הסובלים מדורבן בעקב, הטיפולים הקונבנציונליים, מצליחים לרפא את הדורבן אך אלה שהמחלה אינה מרפה מהם ייאלצו לבצע טיפול בדורבן העקב שהוא פולשני יותר כמו ניתוח שמבוצע בו כריתה של יתרת העצם שנוצרה בבסיס במילים אחרות, כריתת הדורבן עצמו.  ניתן להאריך באמצעו ניתוח את הרצועה הפלנטארית. נין לטפל בדורבן העקב באמצעות הזרקה של סטרואידים בצירוף של טיפולים פיזיותרפיים. חשוב לבצע את הטיפולים הדרושים ולהימנע כמה שיותר מניתוח.